IV. Magyar- Horvát Családi Pünkösd- Népi hagyományőrzők Fesztiválja
2011. június 13.
2011. június 13.
Zalaegerszeg
A rendezvény jellege: kulturális, családi
Pünkösd napját ezer éve virággal köszöntik Európa sok országában. Az ünnep elnevezése a görög pentekosztész, azaz "ötvenedik" szóból származik, ugyanis ez az ünnep a húsvét utáni 50. napon kezdődik. A tavasz végi legnagyobb ünnep, mely a néphagyományban, és a vallási életben is fontos szerepet töltött be. Pünkösd ünnepét a keresztény egyház annak emlékére tartja, hogy Jézus mennybemenetele utána Szentlélek leszállt az apostolokra.
Jól tudták a régiek, ilyenkor meg kell állni egy pillanatra. A nagy nyári munkák előtt ünnepelni kell, köszönteni az új életet, imádkozni a bő termésért, gyermekáldásért.
Jól tudták a régiek, ilyenkor meg kell állni egy pillanatra. A nagy nyári munkák előtt ünnepelni kell, köszönteni az új életet, imádkozni a bő termésért, gyermekáldásért.
Legjellegzetesebb pünkösdhöz kapcsolódó szokások a magyar nyelvterületen az ügyességpróbákkal egybekötött pünkösdi királyválasztás, a termésjóslással egybekötött tavaszköszöntés, a pünkösdi királynéjárás, amelyben a kislányok vesznek részt. A pünkösdölésben (faluköszöntés) kislányok és kisfiúk is közreműködtek. Mivel pünkösdtől megint lehetett lakodalmakat rendezni, és a tavaszhoz egyébként is szorosan kapcsolódik a szerelem, ezért ezekre a napokra jellemzőek voltak a különböző párválasztó és udvarló szokások. Az országszerte ismert tradíciók mellett voltak szűkebb területeken ismert szokások, mint például az alakoskodó szokásként ismert törökbasa-járás, a borzakirály, vagy a rabjárás. Egyes vidékeken a tavaszhoz, s általában május elsejéhez kapcsolódó májusfaállítás is megtalálható volt, csakúgy, mint a „zöldághordás”. Ugyan ezt a szerepet tölti be horvát-szlovén területen a lombokba burkolt “Zöld György” alakja.
Emléket állítva a rendkívül színes pünkösdi népszokásoknak, pünkösdhétfőn magyar és horvát kézművesek egész napos mesterség- bemutatója várja az érdeklődőket, a zalaegerszegi Kézművesek Háza kovács, fafaragó, fazekas műhelyeiben, valamint az alkotóház udvarán fonó, szövő, hímző, csipkekészítő, fafaragó, fazekas, bőrműves, nemezkészítő, népi játékkészítő (gyékényből, csuhéból, kukoricacsutkából) kínálja portékáit és mutatja be a mesterségek munkafolyamatait. A gyerekeket bábszínház, lópatkolás, szekerezés és póni lovagolás várja.
Információ:
Zala Megyei Népművészeti Egyesület
Tel.: 92/312-744, 0630/2566711
E-mail: gebart@invitel.hu
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése